‘Meraklı Merdana’ kadınların hayallerini gerçekleştiriyor

Eylül 29, 2013 |
Facebook Paylaş

Bu hafta yirmili yaşlarda, hoş, girişken, üniversite öğrencisi Meraklı Merdane 'nin kurucusu Elvan Başarıyla beraberiz. Denizli'de dört arkadaş Genç Sosyal Girişimciler Derneğini kuruyorlar. Derneğe para lazım oluyor ve Elvan hanım tamam ben bu işi yaparım diyor. Ve derneğe katkı ile başlayan yemek yapma işi Meraklı Merdane ile bugünkü halini alıyor.

– Elvan Hanım selamlar, derneğe katkı sağlama işiyle başlayıp, annelerinizin kurabiyeleriyle devam eden Meraklı Merdaneyi nasıl kurup geliştirdiniz?

İyi bir gözlemciyimdir. Burada çalışan arkadaşlarıma baktım üniversite öğrencileri para kazanmak için cafede 12 saat çalışıp 20tl kazanıyorlar, ayrıca evde çalışmak isteyen ama ne iş yapacağını bilmeyen bir sürü ev kadını olduğunu fark ettim. Dedim ki cup-kek ve kurabiye işini büyüteyim, sipariş aldıkça ev hanımı ya da paraya ihtiyaç duyan arkadaşlarla çalışayım, herkes kazansın. Bu şekilde 6 kişiye her ay istihdam sağlama firsatım oldu. Siparişleri aldıktan sonra arkadaşları, tabii Meraklı Merdane den sonra hepimiz dost olduk, evime davet ediyorum ve ürünleri yapıp sonrasında o üründen elde ettiğimiz geliri paylaşıyoruz. Ayrıca her ay kurs açıyoruz, kursa katılanlardan elde ettiğimizle de sarf malzemeyi alıyoruz.

– Bu arada neden isminiz Meraklı Merdane?

İnsanlarla tanışmayı, diyaloğu çok seviyorum. Öğrenim konusunda hevesliyim. Meraklı Merdane adına katıldığım bir sürü kurs ve seminer oldu. Benimle çalışan herkes eşit pay alıyor. Egomuzu sıfırladık. Ast-üst gibi ilişkilerimiz yok. Amacımız yüksek bir öz güven ve sosyal çevreye sahip kadınlar ve iyi bir nesil oluşturmak. Çalışanlarla aramızda Ürettikçe kazan ilişkisi kurduk. Bir sosyal girimcilik projesi olan Meraklı Merdane’ yi duyanlar maddi yardımda bulunmak istiyorlar. O zaman diyoruz ki- biz zaten üretimlerimizden kazanıyoruz. Siz bize sipariş verin biz de size kurabiye ya da cup-kek yapalım.
– Yani şimdi ben size bağışta bulunmak isteyeceğim ve siz kabul etmeyeceksiniz öyle mi?

Evet size teşekkür edip, bizden ürün alın diyoruz 😉 benim yaşama bakışımda böyle. Mesela öğrenciyim ve iki yıldır ailemden para almıyorum. Bu işide açmak için yaklaşık bir yıl spor ürünleri pazarlamasıyla uğraştım. Oradan elde ettiğim gelirle Meraklı Merdane ‘ yi kurdu. Doğum günümde ailem fırın hediye etti, bir arkadaşım karıştırıcı aldı. Sponsor olmak isteyenler de oldu ama biz bütünüz, ürün siparişi vermeniz yeterli dedik. Tabii bu aradaürünlerimizi benim kaldığım yurtta yaptığımız için çok sevdiğim köpeğimle ayrı yerlerde yaşamamız gerekti hijyen açısından. Onu sevdiğim bir arkadaşıma bıraktım. Sonrasında köpeğime duyduğum özlem o denli büyüdü ki, Köpek Kurabiyesi yapma fikrimiz gelişti. Denizli hayvan barınağıyla ortak bir proje yaptık. Köpek kurabiyesinden elde ettiğimiz gelirin yarısını evsiz hayvanlar için harcıyoruz.-Köpek Kurabiyesi derken üzerinde hayvan resmi olan insanların yiyebileceği bir kurabiye mi bu?

Bu kurabiye yalnızca köpekler için. Düşünün bir seferde iki kez hayvanlara yardımda bulunuyorsunuz hem maddi olarak, hem de onlara sevebilecekleri bir yiyecek vererek. Tabii sosyal sorumluluk anlamında yaptığımız tek eylem bu değil. Mesela kurabiye kalıplarımızı cola kutularından kendimiz yapıp, geri dönüşüme katkı sağlıyoruz (bkz; meraklı merdane facebook sayfası)
– Meraklı Merdane ile ilgili bundan sonrası için planlarınız nedir?

İki yıl içinde kendi pastanemizi açmak, ayrıca beş yıl sonrasında her ilde en az 2 kadını Meraklı Merdane bünyesine alıp istihdamını sağlamak.
– Ürünleriniz neler ve size nasıl ulaşabilir isteyenler?

Düğün- davet, organizasyon çalışmalarımız var. Mesela en son 10yıldır berbaber olan bir çiftle çalıştık. Daha nice on yıllara diye önce evlilik teklifi pastası, ardından nişan ve şimdide düğün pastalarını yaptık. Cup-kek, kurabiye, pasta uzmanlık alanlarımız. İnsanlar bize facebook aracılığıyla ulaşıyorlar. Siparişi en az üç gün önceden haber vermelerini istiyoruz. Arkasından kişiye özel tasarımlar yaptığımız için siparişi verenlerle birebir konuşuyoruz. Yapacağımız ürünün öyküsünü konseptini beraber oluşturuyor ve arkasından ürünü imal edip, başka şehirde ise kargo ile gönderiyoruz. İstanbul, bursa, denizli, antalya, izmir şu ana kadar çalıştığımız şehirler. Kurabiyelerimiz 6 ay kadar dayanıyor. Burada ki pastanelerden de sipariş aldığımız zamanlar oluyor. Öğrenci evinde yaşadığım için bazen malzemem bozulmasın diye yakınımda ki pastanenin dolabını kullanıyorum. Bu yıl ilk defa İstanbul’ a geldim. 4-5-6 ekimde İstanbul da yapılacak olan kadın festivali için Toka Derneğinden sipariş aldık. Ürünlerimiz Bahçeşehir de yapılacak Kadın Festivalinde satılacak. Kadınların yaptığı Ürünlerin, kadınların yararına satılması fikri bizi çok heyecanlandırıyor.

– Bu arada öğrencisiniz bu kadar karpuzu bir kola sığdırmak zor olmuyor mu?

Eğer ben kendime bir şey katacaksam okulum uzayabilir, önemli olan kendine birşey katarak ilerlemek. Okulun da temel amacı bu değil mi zaten. İlerlemek ve kendine bir şey katmak için en doğru zaman şimdidir. Biz Meraklı Merdane de yirmi ve elli yaş arasında çalışan ve gelişime inanan kadınlarız.

Kişiye özel cup kek ve kurabiyeler yerken girişimci kadınlara destek olabilirsiniz. İşe ihtiyacı olan kadınlarada açık Meraklı Merdane. Bunun için facebook taki sayfalarından kendilerine ulaşabilirsiniz.Hüsün Durusu ANLAR